ZKsync Airdrop: Yalnızca %13 Cüzdan Kabul Edildi, Topluluk ‘Sibiller’den Şikayetçi

L2 ağı ZKsync’in (ZK) token dağıtımı, topluluk tarafından eleştirildi çünkü 6 milyon benzersiz cüzdandan sadece %13’ü kabul edildi ve bu cüzdanların birçoğu “sibil” olarak tanımlandı.

Airdrop 17,5%’lik [ZK emisyonundan] 695.232 adrese yapılan dağıtım, kullanıcılar arasında yapılan en büyük coin dağıtımıdır. Tokenler, herhangi bir vesting veya kilitlenme dönemine sahip değildir ve ilk günden tamamen likit hale gelmiştir. Bu miktar, Matter Labs ekibi (%16,1) ve yatırımcıları (%17,2) için ayrılmış fonlardan daha fazladır,” diye belirtiliyor projenin blogunda.

Token Talep Süreci

Kullanıcılar, tokenlerini 24 Haziran’dan itibaren talep edebilecekler ve bu süreç 3 Ocak 2025’e kadar devam edecek. Dağıtıma katılım hakkını kontrol etmek için resmi kontrol aracı kullanılabilir.

Ancak bazı kullanıcılar, airdrop için uygun olmadıkları konusunda şikayetçi oldular. “Neden hakkım yok? Gerçekten ödeme yapıyorum… Sadece bir cüzdan kullandım, farklı protokolleri kontrol edip kullandım. Bu çok hayal kırıklığı yaratıcı,” diye yazdı bir topluluk üyesi.

Katılım Kriterleri ve Tepkiler

Katılım hakkı elde etmek için kullanıcıların belirli kriterleri karşılaması gerekiyor; bu kriterler arasında akıllı sözleşmelerle etkileşim ve DeFi protokollerinde ERC-20 token ticareti yer alıyor.

Cinneamhain Ventures’ın kurucusu Adam Cochran’a göre, airdrop avcılarının, ZKsync’in kriterlerini karşılamak gerçek kullanıcılardan çok daha kolaydır çünkü süreçleri otomatikleştirmek için script ve botlar kullanabiliyorlar. “Gerçek kullanıcılar, ağınız yeni olduğu için sadece birkaç merkeziyetsiz uygulama veya token kullanabilir,” diye yazdı Cochran.

Polygon’un güvenlik şefi Mudit Gupta da bu görüşe katıldı ve ZK dağıtımının “sibil çiftliği sahipleri için en kolay hale geldiğini” belirtti. Sybil Horror 6’nın analistlerine göre, farmlama cüzdanları toplamda 135 milyon ZK elde edebilir.

ZKsync’in Koruma Politikası ve Tepkiler

ZKsync ekibi, bazen gerçek kullanıcıların bot olarak yanlış tanımlanmasına neden olan filtre ayarları nedeniyle “sibil” korumasını reddetti. Bazıları, geliştiricilerin bir güvenlik sistemi entegre edebileceğini ve “sibil” bilgilerini Nansen adlı analitik firmadan aldıklarını belirtti.

Nansen, “ZKsync ile ilgili bazı karışıklıkları netleştirmek amacıyla: Matter Labs’a bazı belirli cüzdan segmentlerine, balinalar ve bilinen dolandırıcılar gibi, dair veriler sağladık. Ancak anti-sibilling işlemleriyle ilgilenmedik ve coin dağıtımı konusunda tavsiyelerde bulunmadık,” açıklamasında bulundu.

Gelecekteki Airdrop ve Dağıtımlar

Daha önce, LayerZero Labs CEO’su Brian Pellegrino, LayerZero protokolü için airdrop raporlarını durdurduklarını açıkladı çünkü çok fazla rapor alıyorlardı. Ayrıca, 100.000’den fazla “sibil” adres sahibi gönüllü olarak bu durumlarını bildirmişti.

Yakın gelecekte, ana ağın lansmanıyla birlikte L2 projesi Taiko’nun token dağıtımının yapılması bekleniyor.