zkSync Ekosisteminden Gemholic Projesi 3,5 Milyon Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor

zkSync Era ağından bir proje olan Gemholic’in, kullanıcı fonlarını çekerek dolandırıcılık yaptığı iddia ediliyor. 2023 yılında, Gemholic ekibi 921 ETH topladı, ancak bu varlıklar akıllı sözleşme hatası nedeniyle kilitlendi. Son dönemde, zkSync sorunu çözdü ve ardından Gemholic geliştiricileri projeden fonları çekip iletişimi kestiler.

Gemholic ekosistem projesi ekibi, zkSync Era ekosisteminde 3,5 milyon dolarlık bir rug pull (kaçış dolandırıcılığı) yapmakla suçlanıyor. Mağdur kullanıcılar ve bazı uzmanlar, geliştiricilerin protokolden fonları çektiğini ve tüm sosyal medya hesaplarını sildiğini belirttiler.

Sorunların Başlangıcı

Gemholic ile ilgili sorunlar, projenin başlatıldığı 2023 yılına kadar uzanıyor. Token satışları sırasında, geliştiriciler 921 ETH topladı, ancak daha sonra akıllı sözleşme hatası nedeniyle bu fonlara erişemediklerini bildirdiler. Kullanıcılar şüphelenmeye başladı, ancak zkSync Era’nın yaratıcısı Matter Labs sorunun varlığını doğruladı. Matter Labs temsilcileri, hatanın GemholicIDO akıllı sözleşmesindeki .transfer() fonksiyonundan kaynaklandığını belirttiler.

Hatanın Giderilmesi ve Sonrası

7 Haziran 2024’te, zkSync ekibi bir güncelleme yayımlayarak hatayı düzeltti. Bu güncellemeden kısa bir süre önce, Gemholic temsilcileri, kullanıcıların fonlarını geri ödemeye ve projenin geleceğini birlikte çözmeye hazır olduklarını bildirmişti. Ancak, aktifler açıldıktan sonra geliştiriciler fonları Ethereum blok zincirine taşıdılar. Bu süreçte, Gemholic’in X (eski Twitter) ve Telegram’daki hesapları silindi ve proje temsilcileri iletişimi kesti.

Tepkiler ve Suçlamalar

Zkmarkets platformunun kurucusu NSerec, Gemholic’in rug pull yaptığını doğruladı. Ayrıca, KYC sağlayıcısı SolidProof’u, yaşananlarla ilgili açıklama yapmamakla suçladı. SolidProof, Gemholic’in kimlik doğrulama sürecini gerçekleştiren ve başarılı bir şekilde geçildiğini onaylayan şirketti. NSerec, Gemholic dolandırıcılığıyla başa çıkamaması halinde KYC sağlayıcısının sorumlu tutulması gerektiğini belirtti ve SolidProof’un adının UselessProof olarak değiştirilmesini önerdi.

Geçmiş Olaylar

Hatırlatmak gerekirse, yakın zamanda Hollanda’da ZKasino projesinde rug pull yaptığı iddia edilen bir kişi tutuklandı.